пʼятниця, 29 березня 2013 р.

Змінні частини на Утрені 31 березня 2013 року Божого



Утреня (31 березня 2013 року Божого); ІІ неділя Великого Посту;  преподобного Григорія Палами; святого Кирила архиєпископа Єрусалимського; Глас 2;
Тропарі
Тропар: (г. 2) Коли зійшов ти до смерти, Життя безсмертне,* тоді ад умертвив ти сіянням Божества;* коли ж і померлих з глибин підземних ти воскресив,* всі сили небесні взивали:* Життєдавче, Христе Боже наш, слава тобі! (2 р.)
Слава: (г. 8) Православ’я світильнику, опоро і учителю Церкви, монахів окрасо, богослов’я оборонче непереможний, Григорію чудотворче, Тесалонік похвало, проповідниче благодати, повсякчас молися за спасіння душ наших.
І нині: Ти, Милосердний, що задля нас народйвся з Діви,* витерпів розп’яття і смертю смерть подолав* і, як Бог, появив воскресіння,* не погорди тими, що їх ти створив рукою своєю.* Покажи, Милостивий, своє чоловіколюбство,* прийми Богородицю, що тебе породила й молиться за нас,* і спаси, Спасе наш, людей зневірених.
Катизма 2 Псалом 11.
Спаси, о Господи! Бо побожних дедалі менше, бо правда з-поміж людей зникла.
Брехню один одному точать, базікають облесливими словами й нещирим серцем.
Нехай Господь заціпить усі уста лестиві, язик велерічивий тих, що кажуть:
Нашим язиком ми чудеса появимо, в нас є губи! Хто пан над нами?
Сідальний 1
Благообразний Йосиф,* знявши з хреста пречисте тіло твоє,* плащаницею чистою обвив,* і пахощами покривши, у гріб новий положив.* Але на третій день воскрес ти, Господи,* і подав світові велику милість.
Слава і нині: Прославлена ти вельми, Богороце Діво, - співаємо тобі!* Бо хрестом Сина твого ад подоланий і смерть переможена;* а ми, померлі, встали й життя сподобилися* та здобули рай - давню насолоду.* Тому з вдячністю прославляємо Христа Бога,* як могутнього і єдиного многомилостивого.
Катизма 3. Псалом 18.
Небеса оповідають славу Божу, і діло рук Його проголошує твердь небесна.
День дневі передає слово, ніч ночі об'являє вістку.
То не слова, не мова, яких би голосу не було чути:
по всій землі залунав їх звук, на край світу - їхні слова. На них він розіп'яв намет для сонця,
Сідальний 2
Ангел при гробі з'явився жінкам мироносицям* і кликнув: Миро належить мерцям,* а Христос не знає тлінности!* Тому кличте: Воскрес Господь,* що подає світові велику милість!
Слава і нині: Бувши вільною від природних законів,* у божественнім народженні ти зберегла дівство.* Ти бо єдина породила народженого раніш тебе перед віками;* тому й величаємо тебе, Богородице.
Полієлей не співається
Іпакой:
Коли по страстях твоїх, Христе Боже,* жінки прийшли до гробу, щоб намастити тіло  твоє,* то побачили ангелів у гробі й зжахнулися,*  бо почуливід низ слово, що Господь воскрес,* даруючи світові велику милість.
Степенна пісня
На небо до тебе, Спасе, підношу очі мого серця:* Спаси мене твоїм сяйвом.
Христе мій! Помилуй мене,* бо багато й завжди грішу проти тебе,* і дай змогу перед смертю покаятися перед тобою.
Слава і нині: Святому Духові належить царювати,* освячувати й порушувати створіння,* бо він - Бог одноістотний з Отцем і Словом.
Прокімен: Псалом 7
Устань, Господи Боже мій, згідно з повелінням, що заповідав ти, і збір людей обступить тебе.
Стих: Господи, Боже мій, на тебе покладаю надію, спаси мене.
Після 50 ПСАЛМА співаємо:
Слава: (г. 8) Відчини мені двері покаяння, Життєдавче,* - молиться зранку дух мій у святім твоїм храмі,* бо вся моя тілесна храмина осквернена;* але ти, Щедрий, очисти мене своєю ласкавою милістю.
І нині: На стежки спасіння настав нас, Богородице,* бо ми опоганили душу соромними гріхами* і в лінощах прогайнували все життя наше.* Тож моліннями твоїми вйзволь нас від усякої нечистотй.
Стих: (г. 6) Помилуй мене, Боже, з великої милости твоєї,* і багатством щедрот твоїх очйсти мене з беззаконня мого.
Роздумуючи над безліччю моїх гріхів,* жахаюся страшного дня судного;* але, надіючись наласку твого добросердя,* як Давид, взиваю до тебе:* Помилуй мене, Боже, з великої милости твоєї!
Канон
Ірмос 1: У глибині поклала колись фараонове все військо вельми могутня сила.* А втілене Слово всезлобний гріх подолало;* преславний Господь, славно бо прославився.
Ірмос 3: Розквітнула пустиня, неплідна церква невірних, немов лілея, Господи, після приходу твого;* в ній же утвердилось моє серце.
Ірмос 4: Народився від Діви не заступник, ані ангел, а сам ти, Господи, воплотившись, спас мене - цілу людину.* Тому й кличу до тебе: Слава силі твоїй, Господи.
Ірмос 5: Посередником між Богом і людьми став ти, Христе Боже.* Тобою бо, Владико, ми від ночі незнання до Начальника світла, Отця твого, доступ маємо.
Ірмос 6: У безодні гріховній валяюсь і благаю незбагненну безодню твого милосердя:* Від тлінности, Боже, піднеси мене!
Ірмос 7: Богопротивне веління беззаконного мучителя підняло високе полум'я,* а Христос простер над праведними юнаками росу духовну, як благословенний і препрославлений.
Ірмос 8: Піч вогненна з Божого веління діяла колись у Вавилоні неоднаково: халдеїв спалювала,* а зрошувала вірних, що співали: Всі створіння Господні, прославляйте Господа!
Пісня 9
Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь,* воплотившись від Діви, нам з'явився,* щоб просвітити у тьмі сущих, зібрати розсіяних.* Тому ми всехвальну Богородицю величаємо.
Стих: Слава, Господи, святому воскресінню твоєму.
Вельмичудесне дерево, Спасе,* твого пречистого хреста,* засаджене на Череп-місці, немов у раю,* полите кров'ю і водою з твого ребра,* як з божественного джерела, Христе, виростило нам життя.
Стих: Слава, Господи, святому воскресінню твоєму.
Розп'явшись, Всесильний, ти повалив додолу сильних,* а людську природу, що була понижена в адовій в'язниці,* ти підніс і посадив на престолі Отця.* Тому тебе, що з нею маєш прийти, ми, поклоняючись, величаємо.
Слава і нині: Одність тричисельну, Тройцю одноістотну православно оспівуючи, вірні, прославмо* неподільне, пребожественне єство, трисвітлу, невечі'рню зорю, єдину нетлінну,* що сіяє нам своїм світлом.
Світильний
У життєдайнім гробі бачимо присутніх мужів у блискучих ризах, сяючих красою,* а й мироносиць пониклих до землі.* Тож, переконавшись у воскресінні небесного Владики,* прийдім з Петром до гробу життя і, здивувавшись з того, що сталося,* триваймо в огляданні Христа.
Слава: Радуйся отців похвало, уста богословів, храме безсловесний, доме премудрості, стороже вчителів, благовіснику слова. Радуйся діяльний органе, стороже видіння, та цілителю людської недуги. Радуйся храму Святого Духа, умерший та живущий отче.
І нині: Владичице, всіх владичице, вища від усіх, вища від усіх небесних воїнств, простягни владичну руку та спаси світ, священиків, що тобі священнодіють, благослови, монахів прости що моляться до тебе. Державній владі подай мир, збережи усе воїнство підчас війни, це місто збережи пресвятая Богородице. Нині коли сяде справедливий суддя судити вселенну, на другому і страшному Суді сподоби нас бачити небесне царство та райські двері, владичице Богородице.
Стихири на псалмі похвальнім
Стих: Щоб суд написаний над ними вчинити.* Це слава всіх його преподобних.
Все, що живе, і все творіння тебе хвалить, Господи,* ти бо хрестом смерть знищив,* щоб показати людям твоє з мертвих воскресіння,* бо ти єдиний чоловіколюбець.
Стих: Хваліте Бога у святині його,* хваліте його у твердині сили його.
Нехай скажуть юдеї:* Як то воїни не встерегли Царя?* І чому камінь не зберіг Каменя життя?* Або нехай віддадуть Похованого,* або ж хай поклоняться Воскреслому, кажучи з нами:* Слава багатству щедрот твоїх!* Спасе наш, - слава тобі!
Стих: Хваліте його за його подвиги великі,* хваліте його в його величі безмежній.
Радійте, люди, і веселіться,* бо ангел засів на камені гробнім* і благовістив нам, кажучи:* Христос воскрес із мертвих,* Спаситель світу, який пахощами наповнив усе.* Радійте, люди, і веселіться!
Стих: Хваліте його звуком рогу,* хваліте його на гáрфі й на гуслах.
Ангел перед зачаттям твоїм, Господи,* приніс Благодатній привітання: Радуйся!* Ангел також відвалив камінь з твого славного гробу* під час твого воскресіння.* Той, замість смутку, звістив знаки радости,* цей же, замість смерти, Владику — життя подателя нам проповідував.* Тому й кличемо до тебе:* Господи, доброчинцю всіх, — слава тобі!
Стих: Хваліте його на бубні й танком,* хваліте його на струнах і сопілці.
Жінки миро зі сльозами вилили на гріб твій,* і уста їх сповнилися радости,* коли казали: Господь воскрес!
Стих: Хваліте його на дзвінких цимбалах, хваліте його на гучних цимбалах.* Усе, що живе, нехай хвалить Господа.
(г. 1, подібний: Небесних чинів) Звершивши у світі блаженне життя* і нині разом із собором блаженних радуєшся,* на землі смиренних, живши ієрарше Григоріє як смиренний.* Повен благодаті чудес від Бога,* її подай нам, що почитають тебе.
Стих: Чесна перед Господом смерть* преподобних його.
Догмати православя приготовив єси,* невірство відсікав наче терня блаженний,* зерно віри добре приумножив,* зволожені наче дощем твоїми словами,* стократий урожай приніс ти Богові,* як добрий землеупорядник.
Стих: Щаслива людина, що Господа боїться,* що в його заповідях вельми милується.
Ангельські та людські собори* здивувалися світлістю непорочного твого життя.* Ти показався витривалим страстотерпцем,* явився постником та ієрархом* і достойним служителем Божим,* та істинним другом.
Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука твоя;* не забудь убогих твоїх ніколи.
(г. 6) Тим, що у темряві прогрішень ходять,* засяяв ти Христе світлом воздержання* і благоговійний день страстей твоїх покажи нам,* щоб заспівали тобі: встань Боже і помилуй нас.
Слава: Тим, що у тьмі прогрішень ходять,* засяяв ти Христе світлом воздержання* і благоговійний день страстей твоїх покади нам,* щоб заспівали тобі: встань Боже і помилуй нас.
І нині: (г.2) Преблагословéнна ти, Богородице Дíво,* бо Воплóчений з тебе полонив ад,* покликав Адáма, усунув прокляття,* визволив Єву, переміг смерть, і ми ожили.* Тому, співаючи, кличемо:* Благословенний Христóс Бог наш,* що на це звóлив, - слава тобі.